vinjetKatru reizi, vērojot uzplaukstam ziedu, mēs vēlamies apturēt šo burvīgo mirkli, saglabāt to savā tuvumā, pēc iespējas sīkāk attēlot brīnišķīgas krāsu nianses, un atveidot ziedošā auga izsmalcinātas līnijas un formas. Šo vēlēšanos palīdzēs piepildīt oriģināla rokdarbu tehnika– izšūšana ar lentītēm. Tajā nav nepieciešama precizitāte. Gluži pretēji, asimetrija un neuzkrītošs nevērīgums piešķir šādam rokdarbam īpašu pievilcību. Varbūt tieši tādēļ savā laikā pat Francijas karalim Ludviķim XV patika izšūt ar lentītēm un dāvināt savām favorītēm jaukus, paša rokām darinātus nieciņus. Pagāja laiks un izšūšana ar lentītēm zaudēja aktualitāti un tika piemirsta. Tomēr tagad, kad visā pasaulē var vērot atdzimstam interesi par rokdarbiem, šī ievirze kļūst par vispieprasītāko un pārdzīvo īstu bumu.


Vadošu modes namu dizaineri bieži izmanto lentīšu izšuvumus savās kolekcijas, greznojot apģērbus. Diemžēl par šo rokdarbu veidu latviešu valodā pagaidām nav izdota neviena mācību grāmata. Pirmā, krievu valodā izdotā grāmata par izšūšanu ar lentītēm tika iespiesta 2005. gadā. No tā laika katru gadu izdod vairākas grāmatas par šo tēmu (latviešu valodā pagaidām vēl nav izdota neviena grāmata par lentīšu izšūšanu). Kaut arī gandrīz katra no tām ietver sevī 10-20 populārākos lentīšu darbu standartpaņēmienus, tajās var atrast arī dažus autoru pašu radītu dūrienu skaidrojumus. Vai ir vērts pirkt dārgu grāmatu 2 – 3 jaunu dūrienu vai darba paņēmienu dēļ – tas ir diskutējams jautājums.


Simtiem rokdarbu lietpratēju visā pasaulē visdažādākajos kursos apgūst lentīšu izšuvumu darināšanas noslēpumus. Nesen arī Latvijā ir radusies iespēja uzzināt visu par šīs izšūšanas paņēmieniem (kuru, starp citu, ir vairāk nekā 200). Šis mācību kurss tika sastādīts, pamatojoties uz 25 gadu laikā uzkrātiem materiāliem par izšūšanu, un izmantojot visu pēdējā laikā izdoto literatūru par lentīšu izšuvumiem.
Dūrieni ir sistematizēti, ir sastādīta programma, pēc kuras vadoties, mācības noris viegli, ērti un saprotamā veidā. Katrā nodarbībā Jūs iepazīsieties ar 8 rokdarbu dūrieniem un izšūšanas paņēmieniem. Arī Jūs paši izšūsiet miniatūras. Liela uzmanībā rokdarbos tiks pievērsta kompozīcijai, krāsu izvēlei un saskaņai. Brīvā radošā gaisotne, patīkamas sarunas ar domubiedriem un draugu padomi padarīs nodarbības ne tikai lietderīgākas, bet arī visai aizraujošas. Ir pilnīgi iespējams, ka, apmeklējot kursus, iegūsiet arī jaunus draugus.


Pirmajās 20 mācību nodarbībās jūs apgūsiet lentīšu izšuvumos izmantojamo dūrienu veidus. Pēc tam- telpisko ziedu izgatavošanas darba paņēmienus, lentīšu izšuvumu kompozīciju un krāsu saskaņošanas mācību. Visus šeit aplūkojamos lentīšu izšuvumus ir darinājuši kursa „Lentīšu izšūšana” dalībnieki (kaut arī viens otrs no viņiem vēl pirms 4 mēnešiem prata ar adatu tikai piešūt pogu)!