Meistarklase

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Īru mežģīnes

Meistarklase

„Īru tamborējumi

.

Pieteikties kursiem!

NEPIECIEŠAMA tamborēšanas un tamborējuma tehnisko rakstu lasīšanas prasme!
Īru tamborējumi un īru mežģīnes – tas ir īpašs dekoratīvās tamborēšanas veids – tamborējumu vienotā kompozīcijā saliek, savienojot kopā atsevišķus elementus.
Pirmajā nodarbībā Jūs iemācīsieties darināt klasiskos un mūsdienu īru tamborējuma motīvus, bet otrajā nodarbībā – apgūsiet dažādus šo tamborēto motīvu kopā savienošanas paņēmienus.
KURSU ILGUMS – 8 stundas. Īru mežģīņu vēsture

Mežģīņu darināšana Īrijā bija pazīstama jau 16. gadsimtā. Tolaik mežģīnes izgatavoja sieviešu klosteros un devēja par „Nuns Work”.
No 1845. līdz 1851. gadam, Īrijai ļoti smagajos kartupeļu neražas gados, valstī badā nomira apmēram 1 miljons cilvēku, bet 30% iedzīvotāju emigrēja uz ASV. Valstij draudēja sabrukums.
Lai kaut kā glābtos no bada nāves, cilvēki visos iespējamos veidos pūlējās nopelnīt iztiku. Mežģīnes tolaik vērtēja augstu, bet tās pīt prata nedaudzi un šis darbs aizņēma daudz laika.
Kādai jaunai rokdarbniecei, kurai ļoti patika Venēcijas mežģīnes, franko-spāņu muižnieka un īru sievietes meitai Riego de Blankardjē, ienāca prātā kā, izmantojot darbā tamboradatu, varētu paātrināt mežģīņu izgatavošanas procesu un iegūt lielisku tobrīd moderno Venēcijas mežģīņu varietāti: līdz šim Venēcijas mežģīnes pina ar adatu vai knipelēja.
Tamboradatas pielietojums darba procesu ārkārtīgi paātrināja – mežģīņu gabalu, kuru ar adatiņu pina 200 stundas, varēja notamborēt 20 stundās.
Pamatīgi apguvusi jauno tehniku, Riego de Blankardjē nolēma atvieglināt visu Īrijas mežģīņu darinātāju darbu un 1846. gadā izdeva grāmatu, kurā sīki aprakstīja tamborēto īru mežģīņu izgatavošanu.
Jaunā tehnika ļoti ātri izplatījās un drīz vien veselas ģimenes nodarbojās ar mežģīņu tamborēšanu. Šo procesu veicināja arī fakts, ka īru mežģīnes bija ļoti piemērotas masveida ražošanai. Atšķirībā no parasta tamborējuma, īru mežģīnes veidoja no savrupiem motīviem (lapām, ziediem, rozetēm, kukaiņiem), kurus tamborēja katru atsevišķi, pēc tam sasaistīja kopā, notamborējot tīkliņu.
Šis paņēmiens ļāva specializēties – katrs tamborētājs izgatavoja savām spējām atbilstošus noteikta veida motīvus. Ikviens ģimenes loceklis varēja sniegt savu ieguldījumu kopējā darbā, tāpēc tamborēja visi – vīrieši, sievietes, bērni, vecīši.
Tamborēšanas noslēpumi tika greizsirdīgi sargāti, darbu slēpa, ja māja negaidīti ieradās kaimiņi – konkurence paliek konkurence!
Gatavos motīvus veda uz tuvāko pilsētu, kur talantīgi un pieredzējuši meistari tos sakombinēja un savienoja tā, lai rastos apkakles, aproces, tērpi, mēteļi, apmetņi un pat saulessargi.
Īru mežģīnes labprāt pirka Dublinā, Londonā, Parīzē, Romā, Ņujorkā un Sanfrancisko.
Mežģīņu popularitāte svārstījās atkarībā no modes, tomēr tās joprojām bija iecienītas līdz pat Pirmajam Pasaules karam. Pēc kara pieprasījums pēc greznumpriekšmetiem krasi saruka.
Šobrīd interese par šo rokdarbu veidu atdzimst, lielā mērā pateicoties modes dizaineriem, kuri savos projektos izmanto šo tehniku.
Populāri un pieprasīti ir ne tikai mūsdienu modeļi. Piemēram, 2004. gadā Dānijas kroņprinča līgava bija ietērpta „100 gadus senā ziloņkaula krāsas īru mežģīņu kleitā”.
Īru mežģīņu galvenā vērtība laikam slēpjas apstāklī, ka līdz pat šim laikam to izgatavošanas ir unikāls roku darbs. Mašīnas jau sen spēj izšūt, aust paklājus un gobelēnus, adīt, bet radīt tamborētas mežģīnes pa spēkam ir tikai meistara rokai.Instrumenti

Īru mežģīnes izgatavo ar tamboradatu. Ņemot vērā, ka darbā izmanto vairākus dažāda rupjuma pavedienus, nepieciešamas dažāda izmēra tamboradatas.

Materiāli

Lai tamborētu īru mežģīnes, vajadzīgi trīs dažāda rupjuma pavedieni: vidēji – motīviem, rupjāki – loku un tiltiņu veidošanai un smalki – tīkliņu izšūšanai vai tamborēšanai.
Dažkārt izstrādājumos izmanto linu diegus. Senāk īru mežģīnes tamborēja no kokvilnas diegiem, jo nebija atbilstošas kvalitātes linu diegu. Kādu laiku īru mežģīnes tamborēja no dzeltenīgi krēmīgas (okera) krāsas zīda diegiem.
Lai apmeklētu šo kursu, nepieciešamas priekšzināšanas tamborēšanā.

Atbildes uz jautājumiem pa tālr. 25553568
Pietiekšanās nodarbībai notiek aizpildot Anketu mūsu mājas lapā!

 • Nodarbības interesantas, saturīgas. Gribējās dzirdēt drusku vairāk no teorijas (liriskus stāstus, informāciju vai taml.), lai varētu saprast, ko īsti es varu un gribu.
  Meistardarbnīca – “Appītas šallītes un pērļoti auskariņi” L. Liepa
 • Mans nestandarta augums tika pietuvināts gandrīz ideālam. Lieliska un atsaucīga pasniedzēja. Patika viss, nekādu pretenziju nav.
  Meistardarbnīca – “Gudrā kleita“ Samanta K.
 • Liels paldies pasniedzējai. Viņai piemīt lieliska humora izjūta un prot katru iedrošināt un iemācīt sarežģītas lietas.
  Meistardarbnīca – “Appītas šallītes un pērļoti auskariņi” Elīna R.
 • Profesionāli un aizraujoši kursi. Šai meistarklasei būtu nepieciešama “modes skate”, lai iemācītos valkāt kleitas, kuras tiek pašūtas.
  Meistardarbnīca – “Superkleita” Sandra R.
 • Vienmēr esmu mocījusies ar biksēm un jau atmetu domu par tām. Nodarbībās uzkonstruēju piegrieztni un izveidoju maketu. Notika brīnums un bikses derēja kā uzlietas. Liels paldies par Jūsu Meistarklasi.
  Meistarklase “Ideālās bikses” Irina F.
 • Ieteikšu savām paziņām tāpēc, ka pašai ļoti patika.
  Meistardarbnīca – „Appītas šallītes un pērļoti auskariņi” Natālija M.
 • Tādu kursu nekur citur nav. Telpas lieliskas, viegli atrodamas, pilsētas centrā, labi iekārtotas.
  Meistardarbnīca – “Superkleita” Elīna Č.
 • Ieraudzīju informāciju par to, ka RODAS rīko kursus brīnumkleitas pašūšanā. Kleitu otrs nosaukums „transformeri” likās interesants, tikai ļoti saistījās ar mazu zēnu rotaļlietām: ir tādi krāsaini plastmasas robotiņi, kuri visādi pārveidojas. Nodomāju, ka tik moderna lieta noteikti  āizmēģina, bet man, dāmai labākajos gados, drosmīgi piegriezta trikotāža vairs īsti nepiestāvēs, tāpēc pierunāju meitu nākt par modeli manam šūšanas eksperimentam. Pirmajā dienā uzšuvām kleitu ar spārniem. Meitai izskatījās ļoti labi. Viņa vismaz stundu grozījās pie spoguļa un izmēģināja visādus veidus kā sasienami tērpa „spārni”.
  Meistardarbnīca – “Superkleita” Anda M.
 • Rakstu Jums, lai pateiktos par „gudro” kleitu, ko uzšuvu meistarklasē. Kad mājās uzvilku kleitu, vīram no pārsteiguma acis bija lielas. Tagad kolēģi nomocījuši ar lūgumiem, viņiem uzšuju kaut ko līdzīgu.
  Meistardarbnīca – “Gudrā kleita“ Marija N.
 • Nekad neko nebiju darinājusi ar krellītēm. Uz kursiem aizgāju tāpēc, ka pierunāja. Man uzreiz viss nepadevās, jo ir jau tālu pēc 50. Nodarbībās apguvu pamatprincipus un tas bija tik interesanti, ka līdz pusnaktij centos pabeigt šallīti. Tagad visām draudzenēm gatavoju dāvanas, viņas ir priecīgas.
  Meistardarbnīca – “Appītas šallītes un pērļoti auskariņi” Zigrīda L.
 • Man patika zinoša pasniedzēja, kā arī mierīga, radoša atmosfēra. Kursu tēma ļoti aktuāla, interesanta. Telpas mājīgas, jaukas.
  Meistardarbnīca – “Superkleita” Aija K.
 • Pasniedzēja ne tikai iemācīja šūt, bet arī ieteica kur var nopirkt lētu audumu un pasūtīt kvalitatīvus vācu stiprinājumus. Tā kā visiem iesaku!
  Meistardarbnīca – “Romiešu žalūzijas” Žanna P.
 • Mācot izgatavot manekenu, vēlams parādīt, kāds izskatās gatavs manekens un varētu piedāvāt iegādāties manekena statīvus.
  Meistardarbnīca – “Manekens” Elīna Č.
 • Liels paldies! Esmu ļoti apmierināta. Tagad darināšu visiem lieliskas dāvanas uz Ziemassvētkiem.
  Meistardarbnīca – “Tamborētas pērlīšu auklas” Anna M.
 • Ieguvu ļoti interesantu, labi saprotamu informāciju. Veiksmi, daudz klientu un radošu ideju visiem “RODAS” pasniedzējām
  Meistardarbnīca – “Manekens” Solvita B.
 • Es ļoti vēlējos savu virtuvi papildināt ar mūsdienīgiem aizkariem. Bet, noskaidrojot cik man tas izmaksās, nolēmu pati mēģināt iemācīties. Rezultāts man ļoti patika.    
  Meistardarbnīca – “Romiešu žalūzijas” Jevgēņija O.
  Apģērbu šūšanas tehnoloģija
 • Nodarbības ir interesantas, saturīgas. Es atnācu tāpēc, ka vēlējos izveidot dāvanu savai labākajai draudzenei. Bet tā aizrāvos, ka sapratu, ka turpināšu pīt vēl un vēl! Gan šalles, gan auskarus.
  Meistardarbnīca – “Appītas šallītes un pērļoti auskariņi” Ilona Č.
  Apģērbu šūšanas tehnoloģija
 • Ļoti profesionāla pasniedzēja, rūpīgi sagatavoti materiāli. Uzzināju daudzas tamborēšanas nianses, par kurām pirms tam nemaz nenojautu.
  Meistardarbnīca – „Īru tamborējumi” Zane K.
  Šūšanas kursi
 • Gaisotne ir ļoti pozitīva. Varētu vēl piedāvāt cepumus pie tējas, lai pietiktu enerģijas visai nodarbībai
  Meistardarbnīca – “Manekens” Rasma K.
  Apģērbu konstruēšana un modelēšana
 • Es šuju apģērbus jau 10 gadus. Daži klienti lūdz uzšūt arī aizkarus, līdz šim es atteicu. Tagad vairāk neatteikšu. Gan kursi, gan pasniedzēja ir super!
  Meistardarbnīca – „Mīkstie lambrekeni” Dace F.
  Apģērbu konstruēšana un modelēšana
 • Beidzot man ir bikses, kas tiešām ideāli pieguļ. Liels paldies pasniedzējai par jaunām zināšanām un sirds siltumu.
  Meistarklase “Ideālās bikses” Olga E.
  Apģērbu šūšanas tehnoloģija
 • Patika, bija interesanti. Vēlētos apgūt apakšveļas dizainu.
  Meistardarbnīca – “Manekens” Tamāra K.
  Apģērbu šūšanas tehnoloģija