vinjetLaikam, radošus cilvēkus nekad nepārstās saistīt seno arodu pētīšana. Nekādi civilizācijas labumi nespēs likvidēt pašizpausmes tieksmes un apslāpēt bērnišķīgo prieku par iespēju paša rokām praktiski no nekā radīt īstu šedevru!
Mūsu piedāvātajos mācību kursos Jūs sīki iepazīsieties ar vienu no interesantākajiem un senākajiem rokdarbu veidiem- aušanu. Nebaidieties, šoreiz tā nebūs klasiskā aušana uz 1,5 m platām stellēm, kurai vajadzīgs īpašs aprīkojums. Šim audumam stelles vispār nebūs nepieciešamas, jo runa būs par auduma miniatūru darināšanu uz aužamā rāmīša.


Iepazīšanos sāksim ar pašu pamatu apgūšanu un turpināsim ar mūsdienās tik ļoti moderno aušanu ar pērlītēm. Kas ir aušana ar pērlītēm? Šis rokdarbu veids ir pazīstams ļoti sen. Aušana ar pērlītēm bija diezgan populāra Viktoriāņu laikmeta Anglijā. Vēsturiskajās kostīmfilmās noteikti ir gadījies redzēt angļu aristokrātu namus ar grezniem, ziedu rakstiem rotātiem aizslietņiem (kuri atgādina ekrānus) kamīna priekšā.


Austiem pērlīšu izstrādājumiem bija ļoti svarīga vieta Ziemeļamerikas indiāņu rituālu tērpos. To krāsām un rakstiem bija simboliska nozīme, kuru saprata tikai īpašas šajās zinībās iesvaidītu cilvēku grupas. Dienvidāfrikas zulu tautas arī izmantoja austas pērlīšu lentes, jostas un apmetņus svinīgās ceremonijās. Katram izstrādājumos izmantotajam pērlīšu tonim bija sava nozīme, un to kombinācijas ļāva “sarunāties krāsu valodā”. Zulu auda jostas-vēstules un sūtņi tās nogādāja uz kaimiņu ciematiem. Aplūkojot jostas krāsu kombinācijas, adresāts saprata, kādas ziņas ir atnesis pastnieks – sliktas vai labas.


Austos pērlīšu izstrādājumus nav iespējams sajaukt ar izstrādājumiem, kas darināti ar citiem darba paņēmieniem. Aužot mēs iegūstam līdzenu virsmu, kurā pērlītes no blakusrindām tiek izvietotas precīzi viena virs otras, bez nobīdes. Darbi, kas austi no caurspīdīgām pērlītēm, izdodas divpusēji un ļoti skaisti atmirdz izgaismojumā. Tādēļ šo paņēmienu var izmantot dekoratīvo panno, vitrāžu, galda lampu un stāvlampu abažūru darināšanā.


Austajiem darbiem var izmantot zīmējumus, kas paredzēti izšūšanai ar krustdūrieniem, divkrāsainos adījuma rakstus, kā arī aušanai domātos ornamentus. Mūsdienās aušanai ar pērlītēm pārsvarā ir dekoratīvs raksturs. Pērlīšu audumus plaši pielieto bižutērijas – kaklarotu, rokassprādžu, auskaru un citādu sirdij mīļu nieciņu – izgatavošanā, kā arī dekorējot interjeru ar gleznām un panno. Pērlīšu aušanas paņēmieni ir vienkārši un loģiski. Protams, to apgūšanā ir savi noslēpumi, taču pēc precīzām pasniedzēja instrukcijām tas neprasīs īpašas pūles.
Mācību programmas turpinājumā piedāvāsim Jums nodarboties ar tādu nedaudz piemirstu, taču joprojām aizraujošu arodu, kā izstrādājumu izgatavošana gobelēna tehnikā. Šai tehnikai nav nepieciešams īpašs aprīkojums un dārgas izejvielas. Noderēs jebkura dzija, pat paši īsākie dziju galiņi. Beidzot Jums būs iespēja izmantot pat to materiālu, ar kuru ir pamielojušās kodes! Iesākumā izveidosim pašu vienkāršāko aušanas rāmīti, pēc tam izdomāsim un uzzīmēsim nelielu gleznas skici. Soli pa solim apgūsim diegu pinuma variantus, dažādu mezglu veidošanu un, protams, visu apgūto pielietosim Jūsu iecerētā gobelēna izgatavošanā.


Taču gobelēna tehnikā var radīt ne tikai gleznas, bet arī… rotas. Tas ir absolūti jauns rokdarbu virziens. Par šo rokdarbu veidu ir ļoti maz informācijas, un tā pati līdz šim ir redzēta tikai angļu valodā. Šīs tehnikas būtība ir tāda – uz kartona tiek uzzīmētas topošas kaklarotas kontūras, tad uzliek rakstu, apzīmē kreļļu un citu apdares detaļu ielikšanas vietas. Pēc tam tiek uzvilkti pamata diegi, un, izmantojot Jums tagad labi zināmos gobelēnu aušanas paņēmienus, top Jūsu oriģināla rota.


Starp citu, arī rotā izmantotās dekoratīvās krelles veidosim pašu rokām. Kad visi rāmīšu aušanas noslēpumi būs apgūti, jebkurš no Jums varēs izrotāt savu dzīvokli ar austiem gobelēniem, radīt unikālus garderobes un sadzīves priekšmetus, īstenot savu sapni par izsmalcinātu rotu!